Autors: Labi [249]     Raksta ID=72    
Raksta garums: 1973 simboli
QR kods

Ēnu ekonomika


Pēc virsraksta varētu domāt, ka es tulīt sākšu runāt par to cik Latvijā viss ir slikti vai varbūt pat sākšu aģitēt par kaut kādām partijām - NĒ, nesagaidīsiet! Vienkārši pastāstīšu par savu novērojumu, kas ir saistīts ar šo tēmu, bet sākumā būs neliels ievads. Latvijā vienmēr ir bijusi "ēnu" ekonomika, taču krīzes gados tā ir pamatīgi palielinājusies. Bet kāds tur brīnums, jo, paceļot nodokļus, dabadevējiem nekas cits neatlika kā maksāt aplokšņu aplgas, lai "izdzīvotu". Kaut kur pat izskanēja informācija, ka Latvijas "ēnu" ekonomikas apgrozījums ir apmēram 3 miljardi latu - tā kā padaudz ne?;) Lai nu kā cilvēkus var saprast, jo maksāt nodokļus nozīmē domāt par nākotni, bet ja tev nav ko ēst, tad jādomā par tagadni un nākotne lai iet trīs mājas tālāk, jo līdz tai vēl jānodzīvo.
Taču "ēnu" ekonomika nav tikai aplokšņu algas, bet arī visi citi veidi, kā tiek "apieti" nodokļi. Vienu tādu puslegālu veidu, kā nopelnīt, mākslīgi samazinot sev nodokļus, es pamanīju savā mazpilsētas apģērbu veikaliņā. Viss ģeniālais ir vienkāršs - veikaliņa preču cenas ir latos, bet kases cenas tādas pašas tikai eiro. Sanāk tā ka pircēji maksā par precēm latus, bet nodokļi tiek maksāti no tādas pašas summas tikai eiro. Tā kā eiro ir aptuveni Ls 0,70, tad parēķināsim cik tirgotājs ietaupa, ja preces cena ir 10Ls un nodoklis 21%. Nodoklis no 10Ls ir 2,1Ls, bet no 10 eiro jeb 7Ls nodoklis ir 1,47Ls, tātad ietaupījums jeb noguldījums "ēnu" ekonomikā ir 2,1-1,47=0,63Ls Liekas maz? Īstenībā tas ir ļoti daudz, jo no katriem notirgotajiem 1000Ls nodokļos tiek ietaupīti 63Ls + vēl peļņa no uzcenojuma. Nu tā jau saka, ka dažiem cilvēkiem nekas netraucē pelnīt pat krīze. No otras puses jāpriecājas, ka Latvijā dzīvo tik gudri cilvēki.:D   Uzrakstīts: 10:57 26-08-10 » Raksts lasīts 8266 reizi(es)   Komentāri(0)   Lejuplādēt PDF(713)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12