Autors: Labi [249]     Raksta ID=301    
Raksta garums: 3774 simboli
QR kods

Kāpēc es NE-root-ošu savu telefonu?


      Ļoti daudzi Android telefonu lietotāji ir root-ojuši vai vēlas root-ot savu viedtalruni. Dīvainākais ir tas, ka starp šiem cilvēkiem liela daļa ir tādi, kas īsti nesaprot ko nozīmē root-ošana un domā, ka tā dod tikai un vienīgi dažādas priekšrocības - paātrina viedtelefona darbības ātrumu, dod iespēju izmantot advancētākas aplikācijas un ļauj ātrāk atjaunot Android versiju. Taču ja iedziļināties sīkāk šajā tēmā, tad var atrast arī pretargumentus root-ošanai. Tieši par šo tēmu es vēlējos pafilozofēt savā rakstā. Jāpiebilst, ka kādreiz eksperimenta pēc es drošivien root-ošu savu telefonu, taču šobrīd man nav tādas vajadzības.
      Lai nezinātājs nepadomātu, ka root-ošana [root=sakne] ir telefona stādīšana zemē ar domu izaudzēt labākus parametrus, tad sākumā jānoskaidro, ko nozīmē root-ot telefonu. Tā kā Andorid OS ir bāzēta uz Linux, tad tai tāpat kā visām Linux sistēmām ir nepieciešamas administratora [root] tiesības, lai piekļūtu specifiskām failu sistēmas daļām. Līdz ar to var noprast, ka root-ošana ir Andorid OS lietotāja tiesību palielināšana, kas atļauj piekļūt un operēt ar visām failu sistēmas daļām. Bet viss nav tik skaisti kā sākumā liekas, jo ja jau mēs varam piekļūt pilnīgi visiem datiem, tad parazītiska aplikācija [ja tāda ir telefonā] arī var piekļūt pilnīgi visiem datiem, tas nozīmē, ka vīruss var mainīt OS konfigurācijas failus un nokopēt personikus datus, tādus kā kontaktus, atrašanās vietas informāciju, aplikāciju saglabātos datus u.c. Pietam, teorētiski vīruss var lejuplādēt un instalēt aplikācijas bez telefona īpašnieka atļaujas. Tas ir pirmais iemesls, kāpēc ne-root-ošu savu Android telefonu, kaut gan arī ne-root-ots telefons nav pilnībā aizsargāts.
      Otrs, priekš manis pašreiz svarīgākais, ne-root-ošanas iemesls ir tas, ka root-tiem telefoniem netiek nodrošināta ražotāja/tirgotāja garantija t.i. ja kaut kas notiek greizi, tad telefonu nevarēs apmainīt vai salabot bezmaksas. Cik esmu lasījis, root-ošanas process nav nemaz tik sarežģīts, tāpēc kaut ko sabojāt nav nemaz tik viegli, taču piesardzības nekad nevar būt par daudz, īpaši tiem kuriem "rokas aug no tās vietas kur mugura zaudē savu nosaukumu" [es sevi pie tādiem nepieskaitu]. Jāatzīst, ka neesmu lāsījis internetā rakstus par to, ka kādam neveiksmīgas root-ošanas procesā būtu sačakarēts telefons tik ļoti, ka to vajag mest ārā.
      Vēl ir viens, manuprāt, maznozīmīgs iemesls pret root-ošanu - šādiem telefoniem nav pieejami oficiālie Android OS atjauninājumi. Kā jau teicu iepriekš, to nevar uzskatīt par nopietnu ne-root-ošanas iemeslu, jo, pirmkārt, root-otiem telefoniem ir pieejami [teorētiski] labāki un funkcionālāki atjauninājumi, pietam, uz root-otiem telefoniem bieži vien var uzlikt arī tādas Android OS versijas, kuras ražotājs nebija paredzējis, otrkārt, esmu dzirdējis, ka ir iespējams apmānīt Android Market, tādā veidā arī root-otiem telefoniem ir iespēja lejuplādēt oficiālos atjauninājumus.
      Bet ja paskatās uz visu šo lietu ar skaidru galvu, tad var saprast to, ka ne-root-ots viedtelefons arī tāpat ir ļoti funkcionāls un darbspējīgs, un varbūt Tev nekas vairāk nemaz nav vajadzīgs? Protams, ja Tu neesi kaut kāds tehnoloģiju fans, kuram patīk "izvarot" rūpniecīskos iestatījumus, lai varētu mobilo ierīci vairāk pakļaut sev. Piemēram, es esmu apmierināts ar savu ne pārāk dārgo un ar cenai atbilstošām iespējām apveltīto HTC Wildfire, kuru lietoju [un ne-root-oju] nu jau vairāk kā pus gadu.   Uzrakstīts: 17:01 23-10-11 » Raksts lasīts 14638 reizi(es)   Komentāri(13)   Lejuplādēt PDF(1007)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12