Autors: Labi [249]     Raksta ID=255    
Raksta garums: 2210 simboli
QR kods

Kāpēc o nevis ō ?


      Nesen aizdomājos par tādu lietu kā patskaņa o lietošanu latviešu valodā. Ikdienā runājot, bieži lietojam vārdus kuros ir garais ō, piemēram, lōģika, elektrōnika, autōrs, protokōls u.c. taču rakstot mēs neliekam garumzīmi. Kāpēc tā?
      Latgaļu alfabētā jau no pašiem pirmsākumiem ir garais ō, kas ļauj saprast kā pareizi jāizrunā konkrētie vārdi. Varbūt tāpēc [mēs] latgaļi dažreiz izrunājam šos vārdus ar īso o nevis garo ō t.i. kā rakstām tā runājam. Tā ir sava veida atšķirība zīme, līdzīgi kā plato un šauro e lietošana, kas nelatgaļiem ir jau asinīs, bet mums latgaļiem, laikam vienkāršības dēļ, visi e ir šaurie.:) Bet kā ir pareizi? Iespējams ka pareizi ir gan autors, gan autōrs, neesmu latviešu valodas speciālists, tāpēc nezinu. No kurienes varēja rasties garais ō? Droši vien no vācu valodas, jo arī germāņu tautām ir raksturīgs garais ō, tomēr atšķirībā no latviešiem viņi garos ō izceļ ar diviem punktiņiem virs burta, piemēram, hören (klausīties) vai öde (garlaicīgs, tuksnesīgs), taču nevienmēr ö nozīmē garo ō, piemēram, öffentlich. Pietam, kā jūs labi redzat dators mums laipni atļauj rakstīt garo ō, bet ar roku pievilkt svītriņu virs o nebūtu nekādu problēmu, tāpēc varbūt būtu vērts padomāt par ō iekļaušanu latviešu valodā. Domāju, ka lielu problēmu ō ieviešainai nevajadzētu būt vajag tikai gribēšanu, jo Latvijā bieži notiek dīvainas lietas, kas saistās ar valodniecību, vislabākais piemērs ir Islandes pārdēvēšana par Īslandi. Agrāk šī valsts man saistījās ar salu, bet tagad ar īsiem cilvēkiem (kuri īstenībā nemaz nav īsi, bet gan otrādi - ļoti gari un masīvi kā jau vikingi:D).
      Protams kāds uzreiz jautās - varbūt arī Ŗ vajag iekļaut latviešu valodā, jo dators taču ļauj pierakstīt šādu burtu? Nu jā taisnība, bet kur tad ir dzirdēts mīkstais Ŗ, un kā tas vispār izklausītos, ja kāds to varētu izrunāt? Tāpēc Ŗ pagaidām neaiztiekam, lai viņš pagaidām paliek kur ir.   Uzrakstīts: 10:42 22-07-11 » Raksts lasīts 9233 reizi(es)   Komentāri(2)   Lejuplādēt PDF(752)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12