Autors: Labi [249]     Raksta ID=283    
Raksta garums: 5903 simboli
QR kods

Lapas karte jeb Sitemap


      Vakar izpētīju, ka WAP blogi netiek indeksēti Googlē kopš 24. augusta, tātad 2 dienas. Tas likās dīvaini, jo parasti pievienoto rakstu jau pēc stundas varēja atrast meklētājos, ievadot atbilstošos atlsēgvārdus. Meklējot Gūglē atbildi, es atradu pāris tēmas forumos, kurās bija aprakstīta tāpati problēma, kas man. Konkrētus iemeslus, kāpēc netiek indeksētas jaunās lappuses, es neatradu, taču visi kā viens šādā gadījumā iesaka izveidot mājaslapas karti jeb Sitemap. Latviešu WEBā ir grūti sameklēt Sitemap skaidrojumu un izmantošanas piemērus, tāpēc nolēmu noskaidrot ārzemju mājaslapās, kas ir lapas karte un kam tā ir nepieciešama.
      Arī šoreiz Vikipēdija nepievīla (http://en.wikipedia.org/wiki/Sitemaps), tātad Sitemap ir visu mājaslapā esošo linku (URL) saraksts, kas informē meklētājus kur ir vērts meklēt mājaslapas noderīgāko informāciju. Mājaslapas kartē WEB-meistars var sniegt papildinformāciju par katru URL - kad lapa tika pēdējo reizi atjaunota, cik bieži šī lapa tiek atjaunota un kāds ir konkrētās lapas svarīgums salīdzinot ar pārējām saita lappusēm. Sitemap lietošana ir viens no meklētāja optimizēšanas (SEO) paņēmieniem, tomēr tas nekādā veidā neietekmē meklētāju darbību un PageRank. Mājaslapas kartes izmantošanas ieguvumi ir:
      - WEB-meistars liek saprast meklētājams, kas viņaprāt ir svarīgākais viņa mājaslapā
      - Sitemape "iebarošana" Googlē (vai Bing, Yahoo, Yandex, Ask), piespiedu kārtā meklētājam liek pārskatīt mājaslapas saturu
Mājaslapas karti ir ieteicams veidot tām lappusēm, kuras satur noderīgu informāciju, taču nav pieejamas lietotājiem tiešā veidā kā arī mājaslapām, kuras ir veidotas ar bagātīgu Ajax, Silverlight vai Flash saturu, jo meklētāji pagaidām nespēj optimāli caurskatīt šādas lapas. Pietiks runāt par teoriju, ķersimies pie prakstikas.

Sitemap izveidošana.
      Visvieglāk izveidot mājaslapas karti, izmantojot tam paredzētu programmu vai online servisu, kas piedāvā šādu iespēju, piemēram, (WEB) http://www.xml-sitemaps.com/ Taču tas nav interesanti, tāpēc es izveidoju vienkāršu skriptu, kas noģenerē WAP blogu sitemap.xml failu. Sitemap.xml saturs vienkāršākajā gadījumā izskatās šādi:

      <?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
      <urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">
            <url>
            <loc>http://wapblogs.eu</loc>
            <lastmod>2011-08-27</lastmod>
            <changefreq>never</changefreq>
            <priority>0.8</priority>
            </url>
      </urlset>


1] Obligātais elements <url> satur informāciju par vienu URL, lai iekļautu pārējo lappušu linkus, kas atrodas mājaslapā, katras lapas URL jāievieto savā <url> elemetā.
2] Obligātais elements <loc> satur lappuses adresi sākot ar http://
3] Neobligātais elements <lastmod> satur datumu, kad pēdējo reizi tika veiktas izmaiņas konkrētajā lappusē
4] Neobligātais elements <changefreq> satur informāciju cik bieži tiek veiktas izmaiņas šajā lappusē (always, hourly, daily, weekly, monthly, yearly un never)
5] Neobligātais elements <priority> satur lappuses svarīgumu no 0.0 līdz 1.0
      Vairāk informācijas par sitemap.xml struktūru var atrast iepriekšminētajā Vikipēdijas linkā. Der atcerēties, ka maksimālais sitemap.xml izmērs ir 10 MB vai 50000 URL. Ja mājaslapā ir vairāk nekā 50000 lappušu, tad var veidot vairākas mājaslapas kartes, bet tad ir jāizveido Sitemap index fails - http://en.wikipedia.org/wiki/Sitemap_index WAP blogu sitemap.xml es iekļāvu galvenās lapas URL, visu rakstu un komentāru lappušu URL, to kas sanāca var apskatīties te - http://wapblogs.eu/sitemap.xml (~50KB)

Sitemap "iebarošana" meklētājiem.
      Kā jau minēju iepriekš Sitemap faila iebarošana liek meklētājam piespiedu kārtā iečekot tavas mājaslapas saturu, kas bieži vien ir ļoti noderīgi. To var izdarīt 2 veidos - tieši vai netieši.
      Tiešā "iebarošana" notiek, ievadot pārlūkā šādu adresi - http://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=http://tava_sitemap.xml_adrese, jāatceras, ka Sitemap.xml URL jāapstrādā ar PHP urlencode(); funkciju, lai URL nesaturētu nevajadzīgos simbolus. WAP blogu gadījumā jāieraksta šāda adrese - http://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=http%3A%2F%2Fwapblogs.eu%2Fsitemap.xml , bet vēl labāks variants ir augšuplādēt mājaslapas karti - http://www.google.com/webmasters/tools/ , kas ļaus sekot Sitemap statusam. Vikipēdijā ir līdzīgi linki priekš citiem mekletājiem.
      Netiešā "iebarošana" notiek, izmantojot robots.txt failu. Šajā gadījumā meklētāja bots, pārskatot mājaslapu, nonāks pie robots.txt faila, kurā būs norādīta Sitemap faila adrese:
      Sitemap: http://wapblogs.eu/sitemap.xml
Tādā veidā meklētājs pats "iebaros" sev WAP blogu mājaslapas karti.

      Līdz ar sitemap.xml izveidošanu Google atsāka WAP blogu indeksēšanu, tāpēc var teikt, ka eksperiments veiksmīgi izdevās. Iesaku arī jums pamēģināt izveidot Sitemap, lai "iepatiktos" mūsdienās tik ļoti varenajiem meklētājiem kā Google, Yahoo un Yandex.   Uzrakstīts: 16:26 27-08-11 » Raksts lasīts 7768 reizi(es)   Komentāri(13)   Lejuplādēt PDF(983)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12