Autors: Labi [249]     Raksta ID=284    
Raksta garums: 4894 simboli
QR kods

Par QR (Quick Response) kodiem


      Vai tev kad ir bijis tā, ka sērfojot WEBā atrodi kaut ko noderīgu priekš sava mobilā telefona, bet tev ir slinkums pārrakstīt bezgalīgi garo un sarežģīto mājaslapas adresi? Šajā gadījumā tev nederēs QR kods, kas, izmantojot mikro kameru, ļaus nolasīt kodēto mājaslapas adresi pavisam viegli un ātri.
      QR definīcija ir šāda - QR (Quick Response) kods ir matricas tipa 2-dimensionāls svītrkods, kas ir paredzēts nolasīšanai ar viedtalruni vai kādu citu mobilo ierīci. Ar to var kodēt tekstu, URL (Vienoto resursu vietrādi) un citu informāciju. Parasti definīcijā ir teikts, ka QR kods ir kvadrātveida attēls, kuram ir balts fons un noteiktā secībā sakārtoti melni kvadrātiņi virsū, bet īstenībā QR kods var saturēt arī krāsainu attēlu, jo šeit visa pamatā ir binārā kodēšana, tāpēc QR lastītājam ir svarīgi atšķirt tumšos laukumus no gaišajiem, pārējam nav nozīmes, pietam apmēram 30% QR attēla ir aizpildīts ar laukumiem, kas nesatur nekādu informāciju. Ja ir vēlēšanās var palasīt lielisku rakstu krievu valodā, kā ievietot attēlu savā QR kodā - http://m.habrahabr.ru/post/126224/ Jāpiemin arī tas, ka maksimālais datu apjoms, ko var saturēt viens QR attēls ir 4296 rakstzīmes vai 7089 ciparus, vai 2953 baitus. Vairāk par QR kodiem var palasīt Krizdabz blogā - http://krizdabz.lv/telekomunikacijas/kas-ir-qr-kodi-un-ko-ar-tiem-var-iesakt/
      QR kodiem ir ļoti plašas pielietošanas iespējas, un vienmēr var izdomāt jaunus veidus šo sīkattēlu izmantošanai. Piemēram, QR attēls bieži vien aizņem mazāk vietas nekā to saturošais teksts, tātad QR kodi ietaupa vietu uz drukājamās virsmas. Aizmirsu pateikt, ka QR kodus var drukāt pilnīgi jebkur sākot no mājaslaps un beidzot ar avīzi vai piena paku. Vēl viens labs piemērs ir QR kodu izmantošana informācijas slēpšanas nolūkos, visbiežāk tas ir nepieciešams skolēniem un studentiem špikošavas ietvaros.:D Bet visbiežāk QR kodus lieto, lai dalītos ar informāciju, jo kāpēc sūtīt tekstu, ja var padalīties ar sīka attēla palīdzību? Sīkattēlu izmantošanā pats galvenais ir, lai visiem lietotājiem būtu QR kodu lasītāji.

QR kodu lasītāji
      Tagad ķersimies pie "vienkāršo mirstīgo" svarīgākās tēmas - ar ko nolasīt QR kodu? Svītrkodu lasītāju ir ļoti daudz, tie ir veidoti uz visām iespējamjām operētājsistēmām un absolūtais vairākums ir pieejams bezmaksas. Jau minēju, ka vislielākā nozīme ir QR lasītājiem, kas atrodas mobilās ierīcēs, piemēram, mūsu telefonā, tāpēc es izveidoju nelielu sarakstu ar, manuprāt, labākajiem svītrkodu lasītājiem. Pats lietoju QuickMark savā Androidā, taču šī un arī pārējās aplikācijas ir pieejamas priekš iPhone, J2ME, BlackBerry, Symbian u.c. platformām.
1) QuickMark - (WEB) http://www.quickmark.com.tw/En/basic/download.asp
2) Kaywa - (WEB) http://reader.kaywa.com/getit
3) BeeTagg - (WEB) http://www.beetagg.com/downloadreader/
4) i-nigma - (WEB) http://www.i-nigma.com/GetReader.asp
5) Mobiletag - (WEB) http://www.mobiletag.com/download-en.html

QR kodu ģeneratori
      Otrs svarīgākais jautājums ir - kā izveidot (noģenerēt) savu QR kodu? Īstenībā tālu nav jāmeklē, jo iepriekš minētajos QR kodu lasītājos ir arī QR kodu ģeneratori, kas ir tikai loģiski. Taču ja nevēlies instalēt savā mobilajā ierīcē nekādas liekas aplikācijas, tad var izmantot kādu no daudzajiem online QR ģeneratoriem, kuru ir ļoti daudz WEBā. Lai atvieglotu dzīvi WAPiešiem, es izveidoju vienkārši, bet ļoti noderīgu online QR ģeneratoru - http://wapblogs.eu/qr Vērīgākie WAP blogu lietotāji drošivien jau pamanīja, ka WAP versijā katra raksta apakšā ievietoju linku uz QR kodu, kas satur linku uz šo rakstu, bet WEB versijā QR attēls ir redzams raksta augšējā labajā stūrī. Tas Jums dod iespēju informēt draugus par kādu no WAP blogu rakstiem, izmantojot QR attēlu - ērti vaine? Jā kādu interesē kā izveidot QR ģeneratoru, tad viss ir pavisam vienkārši, es izmantoju šo - (WEB) http://phpqrcode.sourceforge.net QR attēlu veidošanas mehānismu, kuru tikai nedaudz pārveidoju priekš mobilā WEBa vajadzībām.

      Ja kāds vēlas savā mājaslapā izmantot QR kodus, bet neko daudz nesaprot no PHP, tad piedāvāju izmantot šādu HTML kodu:

<img src="http://wapblogs.eu/qr/?data=jūsu_teksts_kuru_vēlaties_kodēt&bid" alt="QR kods" />

Līdz ar to arī Jūsu mājaslapā būs mūsdienās ļoti savarīgā iespēja dalīties ar informāciju, pietam unikālā veidā - izmantojot QR attēlus. Veiksmi! Labots: 09:52 30-08-11   Uzrakstīts: 20:51 29-08-11 » Raksts lasīts 8700 reizi(es)   Komentāri(0)   Lejuplādēt PDF(1199)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12