Autors: Labi [249]     Raksta ID=37    
Raksta garums: 3126 simboli
QR kods

Roboti (boti) Internetā!


Internetā par robotiem vai vienkārši botiem sauc aplikācijas(programmas), kuras nodarbojas ar informācijas meklēšanu globālajā tīmeklī, tie ieseknē informāciju no mājaslapām un tajās esošajiem failiem, lai mēs vēlāk šos datus varētu atrast meklētājā (piemēram, Google). Šādu botu ir ļoti daudz (botu sarakstu var atrast (WEB) http://www.botsvsbrowsers.com). Tomēr ir arī "sliktie" boti, kas nodarbojas ar spiegošanu internetā, piemēram, kādam uz servera ir ekskluzīvs fails, kuru viņš nevienam negrib rādīt, "sliktais" bots to atrod un parāda pārējiem. Kā arī "sliktie" boti mēdz "uzkarināt" serverus, kamēr skenē visus uz servera esošos failus. Boti mēdz arī "ielogoties" dažādās mājaslapās un nodarboties ar spamu vai flūdu. Kā izvairīties no botiem?
Ir divas iespējas, kā tikt vaļā no botiem - 1) aizliedzot tos <meta> tagos 2) izveidojot failu robots.txt Tikai jāatceras, ka daudzi "sliktie" boti māk apiet šos aizliegumus, bet "labie" boti gan "klausa aizliegumiem", tāpēc lietojot šos paņēmienus var paslēpties no meklētājiem nevis pilnībā tikt vaļā no "sliktajiem" botiem.
1) <meta> tagi
Izmantošanas piemērs:

<html>
<head>
<title>Virsraksts</title>
<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW">
</head>

Meta tagam ir divi atribūti NAME, kurš paliek nemainīgs, un CONTENT. CONTENT iespējamās vērtības varbūt NOINDEX (neļauj skenēt šo lapu) un NOFOLLOW (neļauj pāriet uz linkiem, kas atrodas šajā lapā), tos var lietot pa vienam vai kopā, kā šajā piemērā.
1) Robots.txt
Failu robots.txt var izveidot jebkurā teksta redaktorā, piemēram, notepad++ , un tad jāievieto servera galvenajā mapē (parasti tās nosaukums ir public_html vai www vai htdocs).Izmantošanas piemēri (šis teksts jāraksta robots.txt failā):
Lai aizliegtu pieeju visiem botiem (kas nemāk apiet šo aizliegumu):

User-agent: *
Disallow: /

Lai aizliegtu pieeju konkrētam botam:

User-agent: BadBot
Disallow: /

Lai aizliegtu pieeju visiem botiem izņemot vienu konkrētu botu:

User-agent: Google
Disallow:
User-agent: *
Disallow: /

Lai aizliegtu pieeju konkrētiem failiem:

User-agent: *
Disallow: /~joe/junk.html
Disallow: /~joe/foo.html
Disallow: /~joe/bar.html

Tā kā fails robots.txt atrodas publiski pieejamā mapē, tad tajā nevajadzētu rakstīt failus, kuri ir slepeni, jo jebkurš var ielādēt šo failu un apskatīties, kas tajā ir rakstīts. =) Šajos piemēros "User-agent" ir bota nosaukums, bet "Disallow" ir tā mape vai fails, kuru aizliegts skenēt("skatīties").
Informācija ņemta no (WEB) http://robotstxt.org   Uzrakstīts: 15:17 10-08-10 » Raksts lasīts 10113 reizi(es)   Komentāri(0)   Lejuplādēt PDF(885)
» Raksta adrese:

Ieslēdz attēlus!Autors par sevi: Esmu cilvēks, kas daudz laika pavada WAPā, to var manīt manos rakstos. Patīk cilvēki, kuri māk loģiski domāt. Interesē IT, programmēšana, sports un meitenes. Brīvajā laikā nodarbojos ar ping-pongošanu:D ...Ja vēlies, lai pastāstu savos rakstos par tevi interesējošu tēmu, tad ziņo man uz tukshums@gmail.com
Rakstu skaits: 249
Komentāru skaits: 228
Reģistrējies: 07.07.2010. 17:06
Pēdējā aktivitāte: 03.04.2020. 13:12